top of page

Поль Сезан і Народження Модернізму

Оновлено: 6 вер. 2020 р.

Поль Сезан (1839-1906) - французський пост-імпресіоніст, самітник-експериментатор, який майже самотужки розкрив художні засоби, що спричинили стримкий розвиток модернізму. Сезан не був популярним художником серед сучасників. Йому важко давався реалізм у малюнку, але його творчість виявилася каталізатором основних художніх течій модернізму: кубізму, футурізму та конструктивізму.

«Автопортрет в оливкових шпалерах», 1881 р.

Сезан був зачарований природньою красою, і у своєму родинному маєтку в Екс-а-Прованс він проводив години намагаючись зрозуміти яким чином художник може відтворити з найбільшою правдивістю об’ект своєї творчості.


Перше відкриття, до якого прийшов Сезан у своїх пошуках, це усвідомлення того, що ми сприймаємо реальність через бінокулярне бачення, тобто двома очима. Кожне око передає нам трохи інакшу перспективу реальності. Також, коли ми спостерігаємо за чимось, ми маємо звичку рухатися і роздивлятися об’ект з різних позицій. Тоді коли традиційна концепція живопису використовувала статичну перспективу, зав’язану на одну точку зору, пропозиція Сезана здавалася революційною.

Таким чином, Сезан прийшов до висновку, що мистецтво має передавати багатогранність перспективи для правдивого зображення реальності. Це був перший філософський постулат модернізму! Сезан почав застосовувати його у своєму живописі відображаючи предмети з двох різних крапок зору (наприклад, збоку та спереду). Яскравими прикладами цієї модифікації є славетні натюрморти Сезана.

 

Передивитися фото можна натискаючі стрілочки праворуч і ліворуч.

Другим відкриттям Поля Сезана стало усвідомлення того, як ми сприймаємо багатогранну візуальну інформацію. Зокрема, коли ми бачимо купу фруктів на столі, ми не сприймаємо візуально кожен окремий фрукт, а навпаки, бачимо загальну картинку «фрукти на столі». Тобто, суцільний дизайн композиції дає найбільшу візуальну інформацію ніж кожна окрема її частина. Поєднання багатогранності перспективи із перевагами загальної композиції призвело до сплощування іміджу за рахунок втрати ілюзії трьохвимірного простору. Колір та форма набувають значення важливих інгридієнтів у створенні візуального задоволення. Такі іновації приводять живопис просто до кубізму, та передвіщають фовізм.

Ліворуч: «Кошик із яблуками», 1894 р., Художній Інститут Чікаго, США

Праворуч: «Натюрморт з фіранкою», 1895 р., Музей Ермітаж, Санкт-Петербург, Росія


Фото: wikipedia

 

Сезан продовжив свої експерименти з перспективою і на тлі пейзажу. Художник наполегливо працював над написанням гори Сен-Віктуа, яка домінувала над місцевим ландшафтом. Результатом його роботи явився ще один революційний висновок: коли ми роздивляємо пейзаж, ми бачимо не стільки окремі його частини, а скоріш геометричні фігури (поля стають прямокутниками, будівлі - кубами). Логічним завершенням цієї ідеології художньої репрезентації через чверть століття після Сезана стане повний абстракціонізм.

Зліва направо, зверху вниз:

«Жардане», 1886 р., Фундація Барнс, Меріон, Пенсільванія, США

«Гора Сен Віктуа», 1890 р., приватна колекція

«Гора Сен Віктуа, вид з каменоломні Бібемус», 1897 р., Художній Музей Балтімора, США

«Гора Сен Віктуа і віадук долини ріки Арк», 1887 р., Музей Метрополітан, Нью-Йорк, США

«Гора Сен Віктуа», 1887 р., Кортолд Іниститут Мистецтва, Лондон, Великобританія

«Автопортрет», 1875 р., Музей Д‘Орсей, Париж, Франція


Фото: wikipedia, Мистецтво, Культура, Подорожі

 

Але Сезан не зупинився на цьому і доповнив свій підхід спрощення візуальних деталей пейзажу до геометричних фігур ще одним революційним винахідом. Художник запропонував створення чіткої системи ліній пейзажу: паралелі до лінії небосхилу надають широту, лінії перпендикулярні небосхилу надають глибину. Саме цей підхід стане основою архітектурних рішень Ле Корбюзьє, дизайну Баухаузу та творчості Пітера Мондріяна. Коли Поль Сезан пішов з життя у 1906 році, він залишив після себе навстіж розпахнуті «двері» у нову епоху модернізму. За Сезаном у світі мистецтва стрімко здіймався його найпотужнішій прихильник - Пабло Пікассо.

 

Читайте далі Планета «Пікассо»

 

Бібліографія: Will Gompertz, What are you looking at?, 2012, PLUME by the Penguin Group, NY.

 

Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!

 

Comments


Commenting has been turned off.

© 2020 Мистецтво. Культура. Подорожі. Всі права захищені.

Дякуємо нашим читачам та підписникам за спонсорство! Ваші донати - це вклад у присутність та розвиток якісного україномовного контенту у глобальному інформаційному просторі. Підтримуйте наш проект:

bottom of page