Як Розуміти Абстрактне Мистецтво
- Мистецтво. Культура. Подорожі.
- 19 лип. 2020 р.
- Читати 2 хв
Американський абстракціоніст Аршил Горкі казав: «Абстракція дозволяє людині бачити розумом те, що вона не може побачити очима». У пересічного глядача, абстрактне мистецтво завжди викликає широку гамму почуттів від захоплення до нерозуміння та посмішок. Насправді, абстракцію не можливо сприймати буквально, як ми сприймаємо репрезентативне мистецтво, що відображає реальний світ. Абстракція використовує базові елементи візуальної мови, тобто колір, форму та лінію, а головними якостями абстракції стає експресія, текстура, композиція та процес її створення.

Найкращій погляд на абстракцію дає її порівняння із музикальною симфонією: коли ми слухаємо музику, ми не намагаємося впізнати кожну ноту, яку ми чуємо, а навпаки, сприймаємо мелодію цілісно. Так і абстракція за допомогою властивостей кольору, форми та лінії створює цілісне візуальне враження, і сприймається як унікальний візуальний досвід. Зв’язок між музикою та візуальним мистецтвом став більш ніж природнім для одного із засновників абстрактного живопису Василя Кандінського (1866-1944). Кандінський народився в Москві, але усе дитинство провів в Одесі, де закінчив художне училище ім. Грекова. В юності у нього виявили дуже рідкісний неврологічний феномен «сінестезія», при якому одне із чуттів міцно взаємодіє з іншим. У випадку Кандінського, його слух створював візуальні враження, і навпаки.

Художник розповідав, що він може «бачити» звук і «чути» колір. Музика зіграла важливу роль у розвитку Кандінського як абстрактного художника. У 1896 році, після відвідування опери Вагнера «Лоенгрін», Василь Кандінський був у захопленні від пережитих почуттів і з того часу почав писати звуки, які він «бачив» слухаючи музику. Коли він змішував фарби, кожний колір створював свій звук, і художник писав перші «симфонії кольору», які стали класичними зразками абстрактного мистецтва.

Абстракція бере початок в глибинних переживаннях, емоціях та інтуіції митця, а також в свободі виразу внутрішнього становища. Глядачеві абстракція дає свободу сприйняття візуального досвіду, можливість розкрити свій розум і використати уяву, для того щоб побачити і відчути в абстракції щось своє. Головною метою абстрактного мистецтва є саме стимуляція уяви і креативного мислення, емоційне залучення глядача. Тому і оцінювати абстракцію можна з точки зору того, наскільки успішно вона створює емоційні переживання та стимулює роздуми.

Класик американського абстрактного експресіонізму Джексон Поллок (1912-1956) використовував саме свободу художнього виразу для передачі власних емоцій та досвіду. Його інноваційна техніка «розкраплювання» фарби, яку він називав «активний живопис» (англ. action painting) стала поштовхом для подальшого розвитку абстрактного мистецтва.

Сучасний класик абстракції, один із найвідоміших фігур сучасного мистецтва, німецький художник Герхард Ріхтер (1932 р.н.) у своїх роботах створює іллюзіоністичний простір активно використовуючи властивості кольору через фізичний процес «віджимання» фарби на полотні.

#історія #мистецтво #живопис #репрезентація #абстракція #кандінський #поллок #ріхтер #абстракціонізм #експресіонізм
Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!
Comments