Імпресіонізм в Музиці. Джерела Натхнення Клода Дебюссі
- Мистецтво. Культура. Подорожі.
- 14 серп. 2020 р.
- Читати 2 хв

Один з найвпливовіших композиторів кінця 19-го - початку 20-го століття, Клод Дебюссі (1862-1918) безумовно мав своїх кумірів серед великих класиків музики та колег, до творчості яких він ставився з повагою. Дебюссі цінував Моцарта, і з тремтінням звеличував Баха, називаючи його «прекрасним Богом музики». Він з ентузіазмом сприймав творчість Ріхарда Штрауса та Ігоря Стравінського. Але музикальне коло було не єдиним джерелом натхнення композитора.
Клод Дебюссі захоплювався живописом протягом усього життя. Він особливо цінував творчість видатних пейзажистів Вільяма Тернера (1775-1851) та Джеймса Віслера (1834-1903), колекціонував кольорові репродукції їхніх творів. Композитор признавався друзям, що проводив години в лондонській галереї Тейт перед полотнами Тернера, вражений переходами світа і тіні, формами розчиненими у кольорі. Після персонального знайомства с Джеймсом Віслером, композитор починає говорити про «колір музики» відносно своїх «Ноктюрнів» 1894 року, створюючи пряму асоціацію з однойменними картинами Віслера.
Верх ліворуч: Джеймс Віслер, "Вальпараісо", 1866 р.
Верх праворуч: Вільям Тернер, "Замок Норхем. Схід сонця", 1845 р.
Низ ліворуч: Джеймс Віслер, "Ноктюрн в чорному і золотому", 1875 р.
Низ праворуч: Вільям Тернер, "Підхід до Венеції", 1844 р.
Клода Дебюссі часто називають першим імпресіоністом в музиці, хоча сам композитор заперечував таке порівняння. Проте, Дебюссі приймав активну участь у формуванні авангардного мистецького середовища, писав багато критичних статей під псевдонімом «Месьє Крош» у виданні, що об’єднувало таких видатних персон, як художники П’єр Боннар і Анрі Тулуз-Лотрек, письменник Марсель Пруст, та поети Стефан Маларме і Поль Верлєн. Дебюссі приваблювала імпровізаційна, анті-класична манера імпресіонізму з її особливим фокусом на загальні враження від комбінацій кольору та світла. Саме над такими експериментами у пошуках нового в музиці працював Клод Дебюссі.
Елементи імпресіонізму у творчості Дебюссі включають статичну гармонію, акцент на інструментальні тембри, що створюють мерехтливу взаємодію «кольорів»-мелодій без будь якого прямого розвитку, відхід від традиційних музичних форм, використання неоднозначних тональностей та нових комбінацій акордів. Твори Дебюссі створюють атмосферу та передають настрій, тому прямі аналогії його музики з імпресіонізмом є очевидними. Одна з перших композицій Клода Дебюссі «La Damoiselle Élue» була виконана у 1894 році в Брюсселі на виставці робот французських хуждожників Ренуара, Сіслея, Піссаро і Гогена.
Дебюссі став одним з перших і головних композиторів-прихильників імпресіонізму в музиці. До цього руху, поряд з Дебюссі, музикознавці також відносять творчість Моріса Равеля, Еріка Сеті, Ісаака Альбеніса, Олександра Скрябіна, Яна Сібеліуса. Найвідомішим твором імпресіонізму Дебюссі стала композиція «Клєр де Люн» (Лунне Сяйво), що була написана для Сюїти Бергамаск у 1890 році. Дебюссі був завзятим читачем і перебував під впливом поезії французського символізму, зокрема Поля Верлена. Ідею для «Клєр де Люн» композитор знайшов в колекції поем Верлена «Фет Галант», які поет, у свою чергу, написав під впливом творчості видатного французського живописця Жан-Антуана Ватто (1684-1721).
На початку 20-го століття, після потрясінь Першої Світової війни, поетичність та містична вишуканість музики Дебюссі перестала бути актуальною, не відповідала викликам часу та прагненням нового покоління музикантів. Почався черговий період творчіх пошуків та музикальних експериментів.
Вам було цікаво? Підтримайте наш проект у соціальних мережах! Підписуйтесь на нашу сторінку у фейсбуці, поширюйте контент, запрошуйте друзів приєднатися до нашої спільноти. Разом створимо українське культурне середовище!
Commentaires